Икономическа криза и пазарът на труда

Как да направим успешна кариера. Как да решим проблеми в работата. Как да се изкачим горе. Психологически трикове, които помагат на кариеристи.

Икономическа криза и пазарът на труда

Мнениеот Ilijana » 25 Ное 2008, 16:07

Мислите ли, че в България има икономическа криза и тя вече влияе върху пазара на труда?

Тук-там започват съкращения, предприятията свиват производство, а дребните фирми все по-трудно оцеляват. Няма как това да се отрази върху трудовия пазар. Какво мислите по въпроса? Какво ще правим (наемните работници)?
Последна промяна Ilijana на 26 Фев 2009, 20:09, променена общо 1 път
Да направиш кариера е начинът да си намериш хубаво местенце под слънцето!
Тук виреят фенове на Портал кариерист във Facebook >>
Аватар
Ilijana
Експерт кариерист
Експерт кариерист

Re: Економическа криза и пазарът на труда

Мнениеот _bioHAZArd_ » 25 Ное 2008, 16:14

Ilijana написа:Мислите ли, че в България има икономическа криза и тя вече влияе върху пазара на труда?

Тук-там започват съкращения, предприятията свиват производство, а дребните фирми все по-трудно оцеляват. Няма как това да се отрази върху трудовия пазар. Какво мислите по въпроса? Какво ще правим (наемните работници)?

Ами съкращенията са доста и предполагам, че ще продължават. Като цяло покупвателната способност на тези хора ще падне в пъти, което ще се отрази като цяло на икономиката. А ние ... какво правим ли ...аз лично закривам кредитните карти, плащам стари задължения. Като цяло гледам да имам колкото може по-малко да давам. Не бих казал, че съм свил бюджета си, но определено се старая да съм по-пестелив
_bioHAZArd_
Баш кариериста
Баш кариериста

Мнениеот Ilijana » 25 Ное 2008, 16:23

Най-неприятното е, че в икономиката нещата за много зависими:
по-малък доход => по-малко инвестиции (купувания) => по-малко пари се влагат в бизнес => правят се съкращения на ресурси (персонал) => безработица => по-малко доходи ...

Понякога хората се презастраховат и правят по-малко разходи дори, ако реално не са зле материално. Инстинктът за самосъхранение.

И като не се харчат парите, какво ще правите с тях? Ще ги стискате в някоя банка или в бурканбанка? Имам още живи спомени, че парите имат способност да се обезценяват. :)
Аватар
Ilijana
Експерт кариерист
Експерт кариерист

Мнениеот Luminosa » 25 Ное 2008, 23:06

В момента според мен няма криза в България. Но има нещо много по-лошо - страхът от нея. Същинската криза мисля ще настъпи след няколко месеца. Естествено, че ще повлияе и на пазара на труда - отрицателно.
"Перлите се срещат само на такива места като този форум!" - Кака Мара
Аватар
Luminosa
Модератор
Модератор

Мнениеот berov » 25 Ное 2008, 23:40

Лично мнение
Криза - има. За да се запознаете реално със случващото се на пазара - поговорете с някои добри финансови консултанти. И според мен ... точно България, която си мисли, че положението й е стабилно (и не предприема никакви сериозни действия) ще пострада адски много от тази икономическа криза => изпада в рецесия
Аватар
berov
Експерт кариерист
Експерт кариерист

Мнениеот Ilijana » 25 Ное 2008, 23:58

Съгласна съм с теб, berov, че криза има или, по скоро, ни чука на вратата. Това е нормално - България е част от световната и Европейска икономика. Не може целия организъм да е болен, а точно "лявото кутре" да е напълно здраво. :)

Друг е въпросът, че

berov написа: точно България, която си мисли, че положението й е стабилно (и не предприема никакви сериозни действия)

Все ми се иска да вярвам, че нещо се прави по въпроса. Не винаги действията, предприемани на високо ниво, са ясни и видими за общата маса. И много ми се иска да вярвам, че действията, които се обмислят, все пак са насочени не към запазването на положението на определен тесен кръг от "свои хора", а към цялото население на страната.

Да се обзаложим, кога ще "гръмне" кризата? :)
Аватар
Ilijana
Експерт кариерист
Експерт кариерист

Мнениеот Luminosa » 26 Ное 2008, 00:13

Аз пък продължавам да си защитавам тезата, че световната финансова криза все още не ние засегнала. Иначе погледнато България от както се помня е в някаква криза. :evil:
Говори се за огромни и масови съкращения, но нито едно такова все още не е факт. Не съм забелязала все още и шоково нарастване на цените...
Съгласна съм с това обаче, че нашата страна ще бъде сред най-силно засегнатите. То днес и световните експерти си го казаха, че аз ли да давам подобни мнения.

А надежда, че някой мисли как по-безболезнено да минем през кризата, отдавна нямам.
Аватар
Luminosa
Модератор
Модератор

Мнениеот Ilijana » 26 Ное 2008, 00:22

Luminosa, доста ще е трудно финансовата криза да засегне европейските банки, а българските (които са тясно свързани или дори част от тях) да са наред. Струва ми се.

А съкращения вече има. Чети новините в "Кариерист". :) Губим чуждестранните пазари, защото там е криза, няма къде да пласираме продукцията => се отърваваме от излишен персонал. Това засяга не само производството, а и услугите.

Иска ми се да съм такава оптимистка, като теб, Луминоске. :)
Аватар
Ilijana
Експерт кариерист
Експерт кариерист

Мнениеот _bioHAZArd_ » 26 Ное 2008, 08:59

Luminosa написа:Говори се за огромни и масови съкращения, но нито едно такова все още не е факт.

Монбат, Стомана Перник, Балканско ехо, ТПК Балкан - познати и непознати компании, които изнасят продукция пускат работниците в неплатени отпуски, тъй като няма поръчки. Знам поне още две три предприятия, които изкарват последните заявки в момента, и след това нямат нищо.

След внимателно нещата и ще видиш че положението се затяга. Това, че ти не си съкратена не значи, че други не са.
_bioHAZArd_
Баш кариериста
Баш кариериста

Мнениеот Luminosa » 26 Ное 2008, 11:04

_bioHAZArd_, далеч не се имам за извадка на обществото, да си мисля, че след като аз съм на работа и всички други са. И следя нещата, може би не твърде педантично. И новини гледам. Но съкращения и миналата година е имало, и по-миналата също - това вече са лични впечатления от познати.
Да, може би сте прави, че съм твърде голям оптимист, но не мислите ли, че всичко ни е в главите? Не смятате ли, че по-страшното е да започнем всички вкупом да се тюхкаме за кризата...няма ли от това да ни блокират мозъците, а страхът и стресът да ни завладее? Това не е ли по-страшното? И не мислите ли, че страхливи хора се манипулират и управляват по-лесно?
Сигурно излизам далеч от темата, извинявам се за което...но за мен това е животът. На никой никога не му е лесно, никой никога не ни е казвал, че ще ни е лесно.
Най-важното е да сме усмихнати и позитивно настроени!

И само за себе си да кажа, вечер като се прибера в къщи не ме чакат гладни деца, натрупани сметки и наем за квартира. Но и аз си имам проблеми, без значение, че са от друго естество.
И всеки ден се боря да си заслужа щастието.
Мъчно ми е, че за едни има, за други не...но нито аз, нито вие можем да променим това.
Аватар
Luminosa
Модератор
Модератор

Мнениеот _bioHAZArd_ » 26 Ное 2008, 14:20

В общия случай кризата е във банковият сектор - от какво е породена никой не знае, но това е доста отдавна защото четох че вече една година една англииска банка си погасява успешно заема, с които я е финансирала държавата. Така че проблема е много по-отдавна. Кризата наистина изглежда изкуствена, но проблема не е там. Проблема е че хората вярват на новините, свиват покупките, предприятията свиват поръчките и хоп - много хора остават без работа. Според моите преки наблюдения, до средата на тази година липсата на персонал беше доста голяма, сега пак има търсене на хора, но е по-малко. Има доста повече безработни хора и такива в неплатени отпуски. Така че положението тепърва ще се влошава.

Нали знаете как старите бабки, като си говорят за болести, и почват да си внушават че са болни. Всичко това е на същият принцип според мен.
_bioHAZArd_
Баш кариериста
Баш кариериста

Мнениеот Luminosa » 26 Ное 2008, 21:45

_bioHAZArd_ написа:В общия случай кризата е във банковият сектор - от какво е породена никой не знае, но това е доста отдавна защото четох че вече една година една англииска банка си погасява успешно заема, с които я е финансирала държавата. Така че проблема е много по-отдавна. Кризата наистина изглежда изкуствена, но проблема не е там. Проблема е че хората вярват на новините, свиват покупките, предприятията свиват поръчките и хоп - много хора остават без работа. Според моите преки наблюдения, до средата на тази година липсата на персонал беше доста голяма, сега пак има търсене на хора, но е по-малко. Има доста повече безработни хора и такива в неплатени отпуски. Така че положението тепърва ще се влошава.

Нали знаете как старите бабки, като си говорят за болести, и почват да си внушават че са болни. Всичко това е на същият принцип според мен.

Да, с това вече съм абсолютно съгласна. :)
Аватар
Luminosa
Модератор
Модератор

Мнениеот kariera_cj » 28 Ное 2008, 11:20

Криза има и вече доста хора са засегнати от нея. Имам 2 познати, които са съкратени и не могат да си намерят работа, поради простата причина, че никой не наема нови кадри. Като същите са семейни, имат по две дечица и се чудят, какво да правят! Паниката и депресията ги е обхванала напълно. Всеки, когото срещна ми казва "Надявам се да не ме съкратят!". За съжаление, това е само началото.
Аз лично не се плаша! Вярвам в себе си и знам, че ще се оправя. Ще действам според ситуацията, няма да се отчайвам и предавам!
Усмихни се на живота!!!
kariera_cj
Напреднал кариерист
Напреднал кариерист

Назад към Успешна кариера. Приложна психология.