Какъв втори чужд език да избера?

Образование, обучение, курсове, повишаване на квалификация и др.

Кой език бихте учили като втори чужд?

Немски език
6
25%
Немски език
6
25%
Руски език
4
17%
Руски език
4
17%
Нито един от двата
0
Няма гласували
Нито един от двата
0
Няма гласували
Друг език
2
8%
Друг език
2
8%

Общо гласове : 24

Какъв втори чужд език да избера?

Мнениеот draganov » 10 Фев 2009, 11:42

Здравейте!
От известно време се замислям да започна да уча втори чужд език, понеже в днешно време един английски не е достатъчен.
Проблема ми е, че съм раздвоен между два избора. Чудя се дали да започна курсове по немски или руски. Четох доста неща в интернет за двата езика и съм на мнение, че след английския тези езици са най-перспективни. Но искам да разбера и вашето мнение по темата. Според вас немски или руски е по-перспективен и въобще какво мислите за тези два езика.
Аз лично съм 50:50 и не мога да си избера кой да започна да уча.
:roll:
draganov
Нов
Нов

Мнениеот _bioHAZArd_ » 10 Фев 2009, 13:18

Аз залагам на руски :)
_bioHAZArd_
Баш кариериста
Баш кариериста

Мнениеот Skarlet » 10 Фев 2009, 13:47

Аз гласувах за немски, просто защото поназнаивам руския 8)

Иначе избора на втори(трети, четвърти) език, зависи от това в коя сфера искаш да се развиваш! Поне аз така мисля.
Аватар
Skarlet
Баш кариериста
Баш кариериста

Мнениеот draganov » 10 Фев 2009, 21:12

Иначе според вас кой език е най-полезен като цяло. Разбирам, че на този въпрос е трудно да се даде еднозначен отговор, понеже всеки език може да бъде полезен повече от друг в дадена среда и ситуация, но все пак според вас, кой език е най-перспективен, най-полезен като цяло, най-престижен, най-необходим във вашата дейност след английския?
draganov
Нов
Нов

Мнениеот Ilijana » 10 Фев 2009, 21:52

Залагам на:

1. френски /Европа + Африка/
2. руски /Голяма държава + рускоговорящи хора по света + недвижимите имоти/
3. китайски /Бързо развиваща се държава + Ако имаш интерес към търговията с тази държава + има малко такива специалисти/
4. немски /Европа + обучение в Германия + инвеститори в България/

Между немски и руски бих избрала руски, защото в България има повече хора, които добре говорят немски, отколкото тези с руски. Но, в момента руски добре се ползва само в областта на недвижимите имоти.

Има още един момент - който зане английски по-лесно научава немски, отколкото руски. Руски е доста сложен език и не бива да се подлъгваш, че е от славянска група.
Да направиш кариера е начинът да си намериш хубаво местенце под слънцето!
Тук виреят фенове на Портал кариерист във Facebook >>
Аватар
Ilijana
Експерт кариерист
Експерт кариерист

Мнениеот draganov » 13 Фев 2009, 18:16

Благодаря ти Илиана за изчерпателния отговор. Аз също мисля, че руски е по-добър избор. За китайския съм съгласен, че е перспективен за вбъдеще, но просто не мога да си представя да науча сумати си хиляди йероглифа, а и едва ли в България има добри учители по китайски език. :roll:
Май като се замисля ще запиша курсове по руски език. :wink:
draganov
Нов
Нов

Мнениеот Ilijana » 13 Фев 2009, 19:45

draganov написа:Май като се замисля ще запиша курсове по руски език. :wink:

Правильный выбор, по-моему. Учи язык Пушкина и Лермонтова - он тебе и в бизнесе пригодится! :)
Да направиш кариера е начинът да си намериш хубаво местенце под слънцето!
Тук виреят фенове на Портал кариерист във Facebook >>
Аватар
Ilijana
Експерт кариерист
Експерт кариерист

Мнениеот Skarlet » 13 Фев 2009, 22:42

draganov написа:Май като се замисля ще запиша курсове по руски език. :wink:

Което и да избереш - със сигурност няма да сгрешиш!

А това ми напомня, че е време и аз да почна с немския :roll:
Аватар
Skarlet
Баш кариериста
Баш кариериста

Мнениеот morska_idiliq » 08 Май 2012, 11:00

Аз съм на подобен кръстопът, само че в избора се включва и френски. И по трите езика имам базови познания и трябва да избера кой да развивам в допълнение към английския, който ми е на високо ниво. По руски даже имах доста над базови познания, но го забравих с времето. Френският започнах да го уча най-скоро и са ми най-пресни знанията, може би трябва да продължа с него :roll:
morska_idiliq
Напреднал кариерист
Напреднал кариерист

Мнениеот min4o_praznikov » 09 Май 2012, 09:51

Бих допълнил :

1. френски /Европа + Африка/ бих добавил Канада,Квебек + френски колонии
2. руски /Голяма държава + рускоговорящи хора по света + недвижимите имоти/
3. китайски /Бързо развиваща се държава + Ако имаш интерес към търговията с тази държава + има малко такива специалисти/
4. немски /Европа + обучение в Германия + инвеститори в България/

Бих добавил
5. ИСПАНСКИ- Испания,Мексико,Бразилия,Куба + множество острови (също така много близък до портогииз/портогалски, италиански и румънски)

Общо взето глобалните езици са 3:
1. Английски (1/3 от света и то тази с по добрия стандарт),
2. Испански(около 1/3 със задоволителен стандарт с някои изключения Куба и тн.)
3. Руски (с голяма разлика в стандарта между бедни и богати и почти липса на средна класа като в Бг, но не чак толкова зле ;-) ).

Но много зависи какви планове имаш за в бъдеще.Ако мислиш да оставаш в България и да си търсиш работа тук по-перспективен е Немския, но пък много по труден.Но също така ако искаш да оставаш в Бг много други езици биха ти помогнали за по-добра перспектива, особено по-екзотични като японски например.

Но пак казвам зависи какви планове и образование имаш.Ако учиш за зъболекар примерно, език ще ти трябва единствено ако ще работиш в дадената държава !

Мои приятели, които завърщиха в Европа им искаха 2 чужди езика (освен на този, който учат в дадената страна и българския, който не го признаваха). Или общо 4 езика на високо ниво !

Общо взето може би най-добър вариант е ако имащ възможност е научи един език на ниво и изкарай една магистратура в нормална Европейска дъражава (изключвам южна европа)!

Успех ;-)

Иначе аз бих заложил на немския.По перспективен е има доста немски фирми отварящи филиали в Бг с добри заплати.А и за вбъдеще мисля че Германия ще има все по добри икономичеки показатели и ръст на икономиката.
Абе уредена държава с висок стандарт, правила, инфраструктура, икономика и силно изразена средна класа всичко, което Русия и Бг не са.

А и нищо добро няма да донесе олигархичния модел на управление на Русия, както и тежкото им наследство от комунизма (имам предвид обвързаноста на политици и бизнес с бившето политбюро и КГБ).
Русия от една страна има много природи ресурси на които основно се държи стандарта и.Които един ден ще се изчерпат или по-скоро ще бъдат изместени от алтернативни източници.А от друга страна е държава с огромна площ и с лоша инфраструктура, не добре структурирана икономика с много бедно и необразовано население на места.Ширеща се корупция и значителна сива икономика толерирана от държавата по един или друг начин.Голям но беден пазар в голямата си част !

P.S. Не ме разбирайте погрешно нямам нищо против Русия особено против рускините лятно време пък изобщо.Знам руски на добро ниво.
Просто според мен Русия ще губи все повече позиции за разлика от западния свят.

Успех :-)
min4o_praznikov
Експерт кариерист
Експерт кариерист

Мнениеот morska_idiliq » 06 Юни 2012, 10:02

Благодаря за насоките :) Напоследък усещам, че най-много ме влече френският от трите и явно натам ще се насоча. Още не знам в каква сфера точно ще се развивам, но френският ще ми е полезен и тук, и на запад, ако реша да уча или работя там.
morska_idiliq
Напреднал кариерист
Напреднал кариерист

Re: Какъв втори чужд език да избера?

Мнениеот lastsentinel » 18 Окт 2012, 19:19

Аз лично бих избрал немски
lastsentinel
Нов
Нов

Мнениеот lend » 20 Юли 2013, 17:29

запиши курсове по английски, говори се в страшно много държави и е добра перспектива
lend
Нов
Нов

Мнениеот fyrtunko » 21 Фев 2014, 16:34

Аз лично бих избрал немски :)
fyrtunko
Нов
Нов

Мнениеот silva » 11 Мар 2014, 11:33

Аз бих избрала немския също, там има много възможности, и като отдалеченост от България също ме устройва.
silva
Активен кариерист
Активен кариерист

Следваща

Назад към Обучение