MTM написа:Здравейте,
имам питанка относно тази тема и много ми се иска да си я задам. Информацията, която прочитам тук определено ми е полезна и любопитна, но също толкова определено ми е и недостатъчна.
Въпроса ми е как се генерират десетте цифри на ЕГН-то. Може да ви се струва малко не на място, съобразно информацията, която не е малко, но лично аз разбирам значението на първите шест и последната цифра, макар да не зная какъв е физическия й смисъл.
Моля за отговор!
Здравейте, МТМ! Добре дошъл на форума!
Благодаря, на Ilijana, че ми се претече на помощ. Бих искала и аз да се включа в темата.
Съгласно ЗАКОНА ЗА ГРАЖДАНСКАТА РЕГИСТРАЦИЯ:
Чл.11. (1) Единният граждански номер (ЕГН) е административен идентификатор на подлежащите на регистрация физически лица. Това е уникален номер, чрез който физическите лица се определят еднозначно.
(2) Начинът на формиране и редът за определяне и коригиране на единния граждански номер се регламентират в правилник за функционирането на Единната система за гражданска регистрация и административно обслужване на населението (ЕСГРАОН), приет от Министерския съвет.
Формирането на самите цифри става по електронен начин.
Искам да цитирам малко допълнителна информация към тази, която е публикувана в Кариерист. На тази статия случайно съм се натъкнала в Интернет и въпреки, че не е посочен източника, мисля, че авторът се е изразил достатъчно добре /Благодаря на автора, сайт:
http://milia.hit.bg/egn/egn.htm /
Цитирам:
ОПИСАНИЕ НА "ЕДИНЕН ГРАЖДАНСКИ НОМЕР" (ЕГН)
ЕГН (Единен Граждански Номер) е уникален 10 цифрен номер, който съответства еднозначно на всеки един български гражданин. Той се получава при раждането и е неизменна част от живота на всеки един човек. С негова помощ се извършва автоматизирано административно обслужване на пълнолетните лица. Чужденците, пребиваващи в България временно, или пък кандидатстващи за българско гражданство, притежават аналогия на този номер, наречена ЕНЧ (Единен Номер на Чужденец). Засега ЕГН номерът е публично достъпна информация.
Общ вид на ЕГН
ГР ММ ДД КГ П В
където е в сила следното тълкование:
Име на полето Значение
ГР Година на раждане, записана само чрез последните две цифри
ММ Месец на раждане
ДД Дата на раждане
КГ Уникален код на мястото на раждане. Официално в това поле се казва номер на страницата от ЕСГРАО книгата, където е вписано раждането. На всеки областен град се полагат строго определени и фиксирани брой на страниците, съобразени съгласно извършените демографски анализи на населението във съответния район
П Пол на притежателят
В Цифра, показваща дали съответното и ЕГН е валидно
Нека да въведем някой разяснения по отношение на смисъла на тези полета:
Само по себе си, пазенето само на последните две цифри от годината на раждане, крие опасности (като например проблемът Y2K). Тъй като вече преодоляхме "фаталната" дата 01.01.2000, то очевидно има измислено разрешение. За избягване на неприятностите, се въвеждат следните обозначения: За хора, родени в периода 1800-1899 г. броенето на месеците започва от 20 (21 - Януари, 22 - Февруари, ...., 32 - Декември). За хора, родени в периода 2000-2099, броенето на месеците започва от 40 (41 - Януари, 42 - Февруари, ...., 52 - Декември).
Забелязва се, че така получените 10-цифрени номера въобще не са последователни. Базирани са на построяването посредством левият контекст (започва се писането отляво надясно, и добавяните цифри са зависещи от стоящите цифри отляво на тях). Това е само по себе си удобно за проверка дали едно ЕГН е валидно още по време на самият запис. От цифрите на годините се разбира дали годината е била високосна (дали 29 Февруари е валидна дата), след записа на месеца - дали е коректен (цяло число, разположено в интервала 1-12, съобразено с забележката, изказана по-горе), и най-накрая - дали датата е допустима за месеца (например 31 Септември, или 30 Февруари).
Ще припомним, че една година е високосна, ако се дели без остатък на 4, и освен това ако е кръгла година (завършва на 00), се дели на 400. По силата на това определение 2000 е високосна година, но 1800 не е.
По отношение на цифрата, показваща пола на притежателят на ЕГН-то, можем да кажем следното: Ако цифрата е четна (0, 2, 4, 6,

, то полът е мъжки. В противен случай (1, 3, 5, 7, 9) полът е женски. Зачестилите напоследък изменения (като неопределен пол, транс сексуалност, ) не се отбелязват.
Безспорно най-интересната част във този "тайнствен" номер си остава полето КГ, или кодът на мястото на раждане. Всъщност, тези цифри описват (при това уникално) по-големите градове в България. На всеки град са предоставени толкова номера от интервала [00-99], колкото би имал нужда града съгласно демографските проучвания, извършени през 60-те години. Това означава, че може да се направят някой интересни изводи за промяната на населението за последните 30 години. Надявам се следната таблица да хвърли малко повече светлина за възможните стойности в това поле.
Код на Града Град
9, 10, 11 Варна
19 Враца
22 Габрово
30 Ловеч
39, 40 Плевен
52, 53, 54 Русе
58 Сливен
66, 67, 68 София
75 Стара Загора
82, 83, 84, 85,86, 87, 88 Шумен
Забележка: Таблицата все още не е пълна.