Молба за напускане :-)

Въпроси всякакви - отговори полезни.

Молба за напускане :-)

Мнениеот MTM » 08 Апр 2008, 13:38

Имам една такава питанка - виждам тука теми "как се пише автобиография", "как се пише мотивационно писмо", как се пише това, как се пише онова. Ама никъде не видях как се пише молба за напускане. В края на краищата идва един момент в живота на човека, в който той се чувства недооценен там, където се намира в момента или просто не го кефи обстановката, в която работи. Та идеята ми е, че аз например съм си намислил да си ходя от фирмата, в която работя в момента и си се чудя има ли някаква стандартна бланка за такава молба, защото макар на изпроводяк не искам да се излагам и каквото и да правя, искам да е възпитано и грамотно. Някой може ли да каже нещо по въпроса?
БЪЛГАРИЯ В МЕНЕ ЩЕ ГРЕЕ ВО ВЕКИ
И НЕКА ДА Е ТЪЙ У ВСЕКИ!!!
Аватар
MTM
Активен кариерист
Активен кариерист

Мнениеот Luminosa » 08 Апр 2008, 21:13

Ще се опитам да помогна, тъй като преди почти 2 месеца ми се наложи да пиша такава. :D
Първоначално искам да отбележа, че не е Молба, защото Вие не ги молите, а Уведомление или Предизвестие.
Предизвестието за прекратяване на трудово правоотношение е израз на Вашето волеизявление. По своята същност то се явява частен автентичен документ
В тази връзка следва да го оформите с необходимите реквизити, без да си позволявате странични текстове, както и изблик на обиди и несдържани емоции.
Друга възможност, която имате е да постигнете съгласие със сегашния Ви работодател за прекратяване на трудовото правоотношение по чл.325, т.1 от КТ- "По взаимно съгласие на страните". Тогава няма да Ви е необходимо Предизвестие, а само Заявление - също изготвено с необходимите реквизити. Освобождаването по взаимно съгласие в редица случаи се е извършвало още при подаване на Заявлението, въпреки че закона допуска произнасянето на работодателя в 7 дневен срок .
Няма строго определен образец на Предизвестието или Заявлението за прекратяване на трудовото правоотношение. Изготвя се в свободен текст, два екземпляра - по един за страните.
Като пример можете да ползвате следния образец за прекратяване на трудовото правоотношение по взаимно съгласие на страните:

ДО.......................................

ПРЕДИЗВЕСТИЕ

от.......................................................
на длъжност............при......................

Уважаеми Г-н Директор /Управител......./

Уведомявам /Предизвестявам/ Ви, че прекратявам трудовото си правоотношение по реда на чл.325, т.1 от КТ /взаимно съгласие на страните/, считано от.................
Моля в този срок да попълните и предадете трудовата ми книжка.

Дата:................... С уважение:...................
Гр.......................
"Перлите се срещат само на такива места като този форум!" - Кака Мара
Аватар
Luminosa
Модератор
Модератор

Мнениеот Ilijana » 08 Апр 2008, 21:41

Luminosa, :ok: :ok: :ok:
Да направиш кариера е начинът да си намериш хубаво местенце под слънцето!
Тук виреят фенове на Портал кариерист във Facebook >>
Аватар
Ilijana
Експерт кариерист
Експерт кариерист

Мнениеот MTM » 09 Апр 2008, 11:10

Много благодаря за изчерпателният отговор. Аз всъщност нямам конфликт с началника ми, а с единствената жена във фирмата ни, но не защото е жена, а по произтичащите от това последствия. Както и да е, текста, на който се спрях определено е под формата на молба, но то е по-скоро проформа от уважение, отколкото нещо друго, ама нейсе... :-)

До .........................
Управител на ......................

МОЛБА ЗА НАПУСКАНЕ

От ........................................, длъжност ............................. в поверената Ви фирма

Уважаеми г-н ......................,
На основание Чл. 325 ал.1 от КТ, моля да бъда освободен от длъжност от поверената ви компания по взаимно съгласие, считано от __.__.200_ г.

На основание Чл.130 ал. 3 от КТ моля да ми издадете обективна и справедлива характеристика за професионалните ми качества и резултатите от трудовата ми дейност, както и обективна и справедлива препоръка с цел кандидатстване за работа при друг работодател.

09.4.2008 г.
гр. София

С уважение:
/ .................................. /

Пак казвам, че това е примерен формуляр, който някой стига да иска може да използва.
Аватар
MTM
Активен кариерист
Активен кариерист

Мнениеот sante » 08 Авг 2008, 14:21

Различни формуляри за предизвестие за напускане, служебни бележки и т.н на http://www.msoft-bg.com/info_docs1.php
Ако не намираш път, прокарай път!
Аватар
sante
Напреднал кариерист
Напреднал кариерист

Мнениеот MTM » 08 Авг 2008, 16:40

Ха, това е един много интересен и полезен линк.
Аватар
MTM
Активен кариерист
Активен кариерист

Мнениеот karolina » 08 Окт 2008, 10:31

Здравейте :)

Тъй като в някои случаи се налага да се подаде заявление, можете да използвате следния формуляр:

ДО
Генерален Директор
на фирма ............

ЗАЯВЛЕНИЕ

от ..........
на длъжност ............

Г-н .........,

ЗАЯВЯВАМ желанието си да бъде прекратено трудовото правоотношение по отношение на посочената длъжност, считано от ........ година.
При необходимост, се заемам с обучението на заместващ ме служител през периода до прекратяване на трудовите ни взаимоотношения.

Настоящето да се счита и за писмено предизвестие, в случай, че Вие се противопоставяте на желанието ми за прекратяване на трудовото правоотношение.

дата: ............2008 г. С поздрав :...................
гр. ...........
Аватар
karolina
Нов
Нов

Назад към Практически съвети на Кариеристката Кака Мара