от karierist » 16 Ное 2007, 14:14
Извинявайте, това е мнението на Светлана:
---------------------------
Здравей, Zubeid! Благодаря за коментара! Съгласна съм, че промяната от инженер към банкер е от категорията голяма промяна. В случая с моята промяна, който е цитиран по-горе също е направена голяма промяна, но не съм обяснила точно в какво се изразява и затова може би съм предизвикала такава реакция.
Затова ще използвам повода и ще се опитам да обясня по-подробно какво може да се има предвид, когато се говори за промяна в работата:
Ричард Боулс в "Какъв цвят е твоят парашут" говори за 4 типа смяна на професията, които зависят от двата основни аспекта на работата - наименование (името на професията) и сфера на дейност (на организацията, в която работим). Той твърди, че най-труден е прехода, когато сменяме и двата аспекта.
Може да се надгради това разбиране и да се добавят още фактори на промяната - освен какво точно работим и в коя сфера работим, за кого работим точно, как работим, къде работим и т.н.
- Съдържанието на това, което работим е всъщност професията ни, занятието ни. Промяната там е най-силна, защото касае цели масиви от знание и умение. И често е необходимо много време, за да се подготвим за нея.
- Промяната може да е в типа организация, в която работим. Да сменим малкия работодател с голяма организация или обратното. Чуждестранна компания с българска (в случаите, когато има разлика), авторитарната с либералната, компания от сектора туризъм с такава от хранително-вкусовата промишленост, може да се окаже също доста голяма промяна. Причината тук е в различната фирмена култура, принципите, привичките на компанията. Адаптацията също може да изисква големи усилия и необходимост от възприемане и овладяване на много нова информация.
- Промяната може да е и в начина на работа. Ако сме били на твърда заплата, а след това преминем към свободна професия или пък решим да започнем бизнес (да станем предприемачи) - това също е голяма промяна. Тя изисква изграждане на специфични качества, необходими за новия начин на работа, друг начин на мислене и т.н.
Колкото повече е системна една промяна, толкова по-висок е стресът и труден периода на адаптация. Затова е добре да сме внимателни, когато правим промени - да анализираме в какво се изразяват промените, какво ще е нивото на напрежение и колко да се мобилизираме, за да се справим.
В моя случай промяната беше от от първия и от третия тип:
1. станах консултант Кариерно развитие. Чисто като съдържание на работата - наложи се да се обучавам допълнително, за да овладея нови знания. Освен това смених приоритети в работата - сега работя с отделните хора и за техния интерес.
2. станах предприемач като създадох нова организация.
Когато говорим за промяна, е добре да сме наясно и за това, че за различните хора една и съща промяна може да коства различни усилия и те да подхождат към нея по различен начин. Така че "голяма" може да е "много голяма" за едни хора и "незначителна" за други. Важното е как точно ние изживяваме и се справяме с промяната.